Audiopro link 1 to świetnie prezentujący się, szwedzki streamer audio, dostępny w bardzo przystępnej cenie. Łączy ze sobą dużą funkcjonalność oraz kompaktowe rozmiary. Jest to ciekawy pomysł na rozszerzenie funkcjonalności posiadanego zestawu audio.

Obudowa jest dość minimalistyczna i na żywo prezentuję się o wiele lepiej niż na zdjęciach. Dodatkowo na froncie urządzenia wyświetlany jest status połączenia z siecią WiFi oraz wskaźnik włączenia. Z tyłu streamera zostało umieszczone wyjście cyfrowe, wyjście aux,  przycisk służącym do rozłączenia/połączenia z siecią, gniazdo microUSB służące do podłączenia zasilania oraz port ethernet.

Jakość wykonania jest bardzo dobra. Wszystko jest solidnie wykończone i spasowane. Materiały jakie zostały użyte w urządzeniu to wysokiej jakości plastik o przyjemnej dla oka stylistyce.

Audiopro oferuję dwa rodzaje połączeń z siecią: przewodowo oraz poprzez WiFi. W naszych testach o wiele lepiej sprawdzała się pierwsza opcja ze względu na to iż odbiornik WiFi jest o małej czułości i co powodowało zaniki w płynności pracy link 1.

Aplikacja do obsługi streamera jest przejrzyście zbudowana i prosta w obsłudze. Wszystkimi nowymi produktami sieciowymi marki Audiopro da się sterować za jej pomocą. Dostępna jest w sklepie Google Play lub AppStore. Niestety podczas naszych testów nie działała tak jak powinna. Przy obsłudzę serwisu streamingowego tidal, link 1 nie chciał odtwarzać większości piosenek a czasami pokazywał, że są niedostępne. Co ciekawe, odtwarzając muzykę na komputerze nie było już takiego problemu. Na szczęście streamer bez problemu znalazł i podmapował dysk sieciowy i ten sposób połączenia nie sprawiał kłopotu przy odtwarzaniu  muzyki.

Jakość dźwięku, którą oferuje Audiopro była nie konfigurowalna, to znaczy nie dało się zmienić ustawień odtwarzania dźwięku na przykład z tidala. Nie wiadomo, czy muzyka grała w jakości hifi czy w zwykłym AAC co może być problematyczne dla osób posiadających internet z ograniczeniem zużycia danych. Po dłuższych odsłuchach skłaniamy się ku twierdzeniu, że urządzenie wybiera najwyższą możliwą jakość.

Co do jakości dźwięku..

Sprzęt odsłuchowy:

-Kolumny Definition Technology Incline

-DAC audiolab Q-DAC

-Wzmacniacz słuchawkowy Q-AUDIO

Charakterystyka brzmienia:

Całkiem niezła jak na swoją cenę. Zdarzają się urządzenia znanych firm, które brzmią gorzej za wyższą cenę. Co prawda zestaw zasilany przez serwer muzyczny Daphile zagrał lepiej lecz Link 1 nie był o wiele gorszy. Góra nie jest bezpośrednia, delikatnie wycofana względem basu, średnica nie imponuję dynamicznością natomiast dół potrafi zejść nisko.

Scena:

Rozległość jaką posiada komputer z Daphilem jest zauważalna dopiero po dłuższym odsłuchu. Audiopro brakuję szerokości sceny przez co dźwięki wydają się bardziej spłaszczone niż przy odsłuchu z komputera. Prawdziwy audiofil szybko usłyszy różnicę, lecz dla mniej obeznanego pochłaniacza utworów, różnica może być znikoma chyba, że mówimy o znacznie droższym sprzęcie.

Wysokie tony:

Agresywność to nie to, Link 1 swoim brzmieniem pozwala się zrelaksować. Nie stara się podkreślać już i tak mocno akcentowanej góry w audiolabie, lecz sprawia, że staję się bardziej muzykalna i przyjemna w odsłuchu.

Średnie tony:

Przy utworach Agnes Obel, wokal nie traci swojej charakterystycznej dynamiki dźwięku chociaż przy odtwarzaniu z komputera był on bardziej namacalny. Wszystko jest prawidłowo grane, gitara akustyczna brzmi naturalnie i nie traci ważnych szczegółów. Warto zaznaczyć, że nie jest to światowy poziom, na przykład ilość odtwarzanych dźwięków jest znacznie bardziej rozległa na komputerze z serwerem muzycznym Daphil.

Niskie tony:

Pozytywne zaskoczenie, czyli bas. Pierwszy odsłuchiwany utwór “Utopia overtune” z płyty Utopia OTS zabrzmiał genialnie na kolumienkach od Definition Technology. Chociaż nigdy dołu im nie brakowało to Audiopro pokazał, że może być go jeszcze więcej. Z naszych odsłuchów w niektórych utworach testowych można było usłyszeć delikatne wyolbrzymienie basu. Z perspektywy ceny urządzenia oraz raczej mniej audiofilskich odsłuchów to akurat ciekawe posunięcie ze strony producenta.

Podsumowanie:

Audiopro Link 1 to bardzo dobrze wyglądające małe urządzenie. Nie imponuję nadzwyczajna jakością dźwięku tak jak swoją funkcjonalnością. Nie obyło się jednak bez problemów, streamer w naszym przypadku miał problemy z odtwarzaniem utworów z bardzo popularnego serwisu streamingowego jakim jest Tidal. Prawdopodobnie jest to problem, który szybko zostanie naprawiony ze strony producenta najbliższą aktualizacją bo nie wygląda to dobrze. Brzmienie jest przyjemne i bardziej relaksujące a detaliczne. Jest to jedno z najtańszych tego typu urządzeń dostępnych na polskim rynku audio i może być świetnym uzupełnieniem domowego zestawu audio. Tak więc tani streamer potrafi zabrzmieć dobrze lecz nie na tyle żeby mierzyć się z najlepszymi ale to raczej nie jest jego przeznaczenie.

Źródło: audiopro.com


1 komentarz

danek · 7 września, 2017 o 1:02 pm

niezłe, na prawdę, ciekawe jak się sprawdzi w użytkowaniu i po podłączeniu do mojego NAD -a

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.